Hollós Máttyás
Hollós Máttyás jó királyunk, Jól megülte székét, Nem nézte, hogy kis kényurak, Sanyargassák népét. Visegrádi széjes várát El-elhatta lopva, Hogy a népnek buját-baját, Kitudja titokba.
Felőtözött durva daróc paraszti ruhába, S így vetődött el egy este, kincses Kolozsvárra. Reggel alig pitymallott még Isten áldott napja, Nehán rongyát Máttyás király fel magára kapta. Kiült a legközelebbi utca szegeletre.
Nem sokáig lógatta ott tétlenül a lábát, Hetykes hajdu állt előtte, s büszkén rákiabált. Mit lopod itt a napot, hé, mit ülsz itt heába, Mensz rögtön fát aprítani bíró udvarába.
És vajon a bérem mi lesz? – tudakolta Máttyás. A béred egy héten hat nap, s a hetedik rádás. - Mi az, mész vagy nem mész? Jót húzott a válla közi, nesze, itt a félpénz.
Ment most imán Máttyás király sajgó vállal s a hajdu utánna. Itt es, ott es, és még máshol el-felhangzott a lárma. És a király egész nap a fát hordogatta. S ennek a közin a kezit egynéhán fa véresre hasgatta. De ez a vércsepp nem esett hiába, me felírta három hasáb fára a nevét Máttyás király. Másnap aztán reggel kürtszó zendült, zászló lengett, futott a hír szerte. Mert jön a király nagy seregével és kérdezgetve. Kérdezgette a bírót, hogy mi hír van a városba. Hát a bíró azt mondta:
Reám ezt es, azt es mondnak. Arra kérem kigyelmedet, ne higgyen a szónak.
Gonosz bíró, álnok szónak én sohase hittem. De ez a három piros vércsepp az én vérem itten. Szamosujvár börtönébe fogsz lakolni érte, Mind így jár, ki törvéntelen terhet rak a népre.
Andrásfalva (Bukovina)
|
|